XXVI Orawskie Lato

orawskie lato 2017Lato w tym roku charakteryzuje się dynamiczną pogodą. Niedziela, 16 lipca 2017 roku przywitała mieszkańców Orawy, delegacje gmin partnerskich, miłośników orawskiej kultury oraz turystów słonecznym choć bardzo chłodnym porankiem. XXVI Orawskie Lato przyniosło kolejne ważne wydarzenia i dostarczyło miłych emocji. W niedzielę, podobnie jak w sobotę odbyła się impreza plenerowa. O godzinie 15.00 na stadionie sportowym Orkiestra Dęta OSP z Jabłonki zagrała krótki koncert.

Fotorelacja - Łukasz Sowiński

belkaFotorelacja - Jan Ciepliński

belkaFotorelacja - Krzysztof Krzysztofiak

Od południa można było odwiedzać stoiska VI Kiermaszu Orawskiej Sztuki w Jabłonce. Natomiast oficjalne otwarcie XXVI Orawskiego Lata nastąpiło o godzinie 15.30, gdy na scenie pojawiły się Trombity Haniaczyków, a po nich orawskie muzyki.Prowadzący tegoroczną uroczystość Jan Świdroń rozpoczął krótką rymowanką o Orawskim Lecie. Witacka i zaproszenie gości na scenę przez wójta gminy Jabłonka Antoniego Karlaka oraz prowadzącego XXVI Orawskie Lato stanowiły pierwszy punkt uroczystości. Wójt Antoni Karlak na pamiątkę jubileuszu piętnastoletniej współpracy wręczył primátorce miasta Trstená Magdalénie Zmarzlákovej pasterski róg. Taki sam róg otrzymał burmistrz Wolborza Andrzej Jaros na pamiątkę dziesięcioletniej współpracy z gminą Jabłonka. Po przemówieniu wójta Antoniego Karlaka zabrali głos przedstawiciele gmin partnerskich. Padło wiele ciepłych słów pod adresem gościnności Orawian, dziękowano za miło spędzone dni na Orawie i wieloletnią współpracę. Część oficjalna zakończyła się wręczeniem po raz jedenasty Nagrody Wójta Gminy Jabłonka „Pasterski Róg”. Tegorocznym laureatem została Stefania Solawa z zespołu „Skalniok” z Zubrzycy Górnej. Wójt pogratulował Laureatce oraz wręczył nagrodę przechodnią, dyplom i statuetkę. Pani Stefania nie kryła wzruszenia. Od wielu lat wraz z zespołem występuje na licznych imprezach, na których z radością prezentuje orawską kulturę.

Po części oficjalnej na scenie zagościł folklor – w śpiewie, tańcach i strojach regionalnych zespołów. Na XXVI Orawskim Lacie wystąpiły: Dziecięcy Zespół Regionalny „Małe Podhale” z Jabłonki, Zespół Regionalny „Lipnicka Rodzina Kolpinga” z Lipnicy Małej, Zespół wokalny „Nad Wolbórką” z Wolborza, „Rombań”, z Chyżnego, „Skalniok” z Zubrzycy Górnej. Zebranej na stadionie widowni zaprezentował się również węgierski Zespół Regionalny „Glück Auf” z Nagymányok, który przedstawił swój program artystyczny w dwóch odsłonach: po niemiecku i po węgiersku.
Nie zabrakło orawskich konkursów, które mają stałą widownię, chętnie kibicującą śmiałkom biorącym w nich udział. Młodzi mężczyźni startowali w popisach hajduków i wspinaniu na pal, a orawskie gaździny (niektóre z gazdami) udowodniły w konkursie „masło moje masło”, że orawskie wyroby są najwyższej jakości.

O godz. 20.00 swój koncert rozpoczęła gwiazda XXVI Orawskiego Lata Ania Wyszkoni. Piosenkarka swoją karierę rozpoczynała jako wokalista w zespole Łzy. W tym roku obchodzi jubileusz dwudziestolecia swej pracy artystycznej. W swej karierze solowej wylansowała wiele przebojów, które śpiewa cała Polska (np. Czy ten pan…). W duecie z Tomaszem Szczepanikiem z zespołu Pectus (gwiazda XXV Orawskiego Lata) w 2015 roku nagrała piosenkę „Na parapetach” (płyta Kobiety). Dzisiejszego wieczoru zahipnotyzowała orawską publiczność. Głowa przy głowie śpiewała jej największe przeboje i w ich rytmie bardzo dobrze się bawiła.

Pogoda na plenerową imprezę była wymarzona. XXVI Orawskie Lato to już przeszłość, ale lato w kalendarzu trwa nadal. Dziękujemy, że byliście z nami na stadionie w Jabłonce. Udanego urlopu.

Działania są realizowane w ramach projektu: Wzmocnienie więzi partnerskich poprzez spójne realizowanie wspólnych celów w Zjednoczonej Europie
Nr 587957-CITIZ-1-2017-1-PL-CITIZ-TT EUROPE FOR CITIZENS Strand2: Democratic engagement and civic participation 2.1: Town Twinning
Programme Guide 2017.