sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

XXVII Orawskie Lato

XXVII Orawskie Lato 2018W niedzielę 15 lipca 2018 roku poranek był słoneczny, choć temperatura nie rozpieszczała. Kolejny dzień orawskich uroczystości przyniósł nowe ważne wydarzenia i dostarczył miłych emocji.
O godzinie 15.00 na stadionie sportowym Orkiestra Dęta OSP z Jabłonki zagrała krótki koncert znanych i lubianych melodii. Zaraz po niej na scenie pojawiły się Trombity Haniaczyków, a po nich orawskie muzyki. Tym muzycznym akcentem rozpoczęła się coroczna impreza plenerowa w Jabłonce.

 

Fotorelacja - Łukasz Sowiński

Fotorelacja - Jan Ciepliński

Prowadzący uroczystość Jan Świdroń przywitał gospodarza gminy Jabłonka, delegacje gmin partnerskich, wszystkich zaproszonych gości, miłośników orawskiej kultury oraz Orawian i turystów spędzających wakacje w naszym regionie. Następnie zaprosił na scenę wójta gminy Jabłonka Antoniego Karlaka, który po krótkim przemówieniu zaprosił na scenę gości. Z ich ust padło wiele ciepłych słów pod adresem gościnności Orawian, dziękowano wójtowi Antoniemu Karlakowi za miłe przyjęcie, wieloletnią współpracę i przyjaźń. Głos zabrali m.in.: poseł RP Edward Siarka, poseł RP Jan Duda, radna województwa małopolskiego Barbara Dziwisz starosta nowotarski Krzysztof Faber, wójt gminy Lipnica Wielka Bogusław Jazowski, burmistrzowie miast partnerskich, Józef Spiszak współorganizator Targów Kultury Ludowej w Krakowie.

Część oficjalna zakończyła się wręczeniem po raz dwunasty Nagrody Wójta Gminy Jabłonka „Pasterski Róg”. Tegorocznym laureatem został zespół „Rombań” z Chyżnego. Wójt pogratulował Laureatowi, wręczył nagrodę przechodnią, dyplom i statuetkę. Nagrodę w imieniu zespołu odebrał Mariusz Stefko, obecny jego kierownik. Na scenę wójt Antoni Karlak zaprosił także Jana Łaciaka, który 40 lat temu ten zespół założył, a wtedy kapela zagrała. Dziś w jego skład wchodzi przede wszystkim młodzież, ale nie tylko z Chyżnego. „Rombań” występuje na licznych imprezach regionalnych, na których prezentuje orawską kulturę.

Po części oficjalnej na scenie zagościł folklor – śpiew, tańce i wielobarwne stroje zespołów regionalnych. Na XXVII Orawskim Lacie wystąpili: Dziecięcy Zespół Regionalny „Małe Podhale” (Jabłonka), Zespół Regionalny „Małolipnicka Rodzina Kolpinga” (Lipnica Mała), „Rombań” (Chyżne), „Skalniok” (Zubrzyca Górna), „Koliba” (Orawka) oraz Zespół wokalny (Wolbórz).
Tradycyjne orawskie konkursy zebrały liczną publiczność, chętnie kibicującą śmiałkom biorącym w nich udział. Młodzi mężczyźni startowali w popisach hajduków i wspinaniu na pal, a orawskie gaździny rywalizowały w konkursie „masło moje masło”. Po raz kolejny udowodniły, że orawskie wyroby są najwyższej jakości.

O godz. 20.00 swój koncert rozpoczęła gwiazda XXVII Orawskiego Lata Mateusz Ziółko. Publiczność – głowa przy głowie śpiewała znane przeboje i w ich rytmie bardzo dobrze się bawiła. Orawa ciepło przyjęła swojego krajana, znów nie zawiodła.

Pogoda na plenerową imprezę była wymarzona. XXVII Orawskie Lato to już przeszłość, ale lato w kalendarzu trwa nadal. Dziękujemy, że byliście z nami.
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim służbom, które czuwały nad bezpieczeństwem, czyli strażakom OSP w Jabłonce, policji, personelowi medycznemu, a także wszystkim organizatorom bezpośrednio zaangażowanym w przygotowanie poszczególnych imprez. Bardzo dziękujemy.