sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Szlakiem Solnym przez Orawę 2007

SZLAKIEM SOLNYM PRZEZ ORAWĘ

 

Pokazy walk rycerskich 

Kolejny rok z rzędu mogliśmy powitać tabor solny w naszej kolorowej krainie. Tak samo jak poprzednio zastęp dzielnych rycerzy chronił średniowieczny skarb polski - sól. Dzięki krakowskiemu muzeum Żup Solnych mieliśmy okazję podziwiać walki rycerskie, średniowieczne stroje i zwyczaje. Każdy przybyły mógł znaleźć coś dla siebie. Dzieci z zaciekawieniem oglądały bajkę "O Smoku cudaczku wyśmiewaczku i Marysi okropnisi", dla nich też do dyspozycji były zjeżdżalnie, karuzele i dmuchane zamki.
W trakcie całego popołudniowego spotkania występowały zespoły Skalniok z Zubrzycy Górnej, Rombań z Chyżnego, Lubań z Kluszkowiec, Orawianie im. Heródka z Lipnicy Wielkiej, Oravan ze Słowacji, Kumoratki z Podwilka i Lipnicy Małej, a dla odważnych Babiogórski Park Narodowy przeprowadzał konkursy. Ze sceny popłynęła lekka muzyka zespołu Avanti aby przerodzić się zgodnie z starodawnym zwyczajem w zabawę taneczną.
Dla obecnych postawiono stoiska twórców ludowych i agroturystów, Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego i Babiogórskiego Parku Narodowego.