sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Andrzeja Haniaczyka

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla Andrzeja Haniaczyka

Benefis w Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce

Nie ma orawskich uroczystości bez Haniaczykowych trombit, więc i w piątkowy wieczór na Benefisie wielkiego pedagoga i regionalisty Andrzeja Haniaczyka, rozpoczynającym XXIV Orawskie Lato, były i zagrały. 

Wszystkich zebranych w sali widowiskowej w Jabłonce przywitało „Małe Podhale” grą na dzwonkach. Prowadzący uroczystość Grażyna Karlak i Robert Kowalczyk powitali gości orawską gwarą. Najpierw usłyszeliśmy wiersz Emila Kowalczyka dedykowany Panu Andrzejowi Haniaczykowi w wykonaniu Grażyny Karlak, a następnie Robert Kowalczyk przypomniał, słowa bohatera wieczoru, który kiedyś powiedział, że Orawa to jego dusa, to jego serce. Dodał, że dzisiok raduje sie cało Orawa i śwarnie bije orawskie serce. Wspólnie chcemy świętować z Jubilatem Jego 90. urodziny i wyrazić naszą wdzięczność za pracę dla dobra orawskiej kultury.

Po tym powitaniu na scenę zaproszono Pana Andrzeja Haniaczyka i poproszono, by zajął miejsce w orawskiej izbie, przygotowanej na scenie, gdzie już czekały dzieci z „Małego Podhala”. Wówczas Grażyna Karlak poinformowała, że w 2015 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał Panu Andrzejowi Haniaczykowi Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który jest przyznawany osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Odznaczenie ustanowione 17 czerwca 2005 roku posiada trzy stopnie (złoty, srebrny, brązowy). Pan Andrzej Haniaczyk otrzymał srebrny medal.
    
Gdy na scenie pojawili się wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak i senator RP Stanisław Hodorowicz, Grażyna Karlak odczytała laudację. Podczas jej trwania publiczność stała. Po wysłuchaniu laudacji Wójt i Senator wręczyli Panu Andrzejowi Haniaczykowi Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Każdy z Panów pogratulował oraz powiedział kilka słów o Laureacie i jego działalności. Na scenę wyszli zbójnicy, którzy zagrali i zaśpiewali Jubilatowi zbójnicką nutę. Następnie gratulacje złożyli: przedstawiciele delegacji z miast partnerskich, goście z Podhala (m.in.: poseł Andrzej Gut-Mostowy, dr Stanisława Staszel), ze Spisza (członkowie zespołu z Jurgowa), Józef Broda ze Śląska Cieszyńskiego, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ Antoni Malczak, oraz z Orawy m.in.: wójt gminy Lipnica Wielka Bogusław Jazowski z delegacją, dyrektorzy szkół, byli i obecni członkowie „Małego Podhala”, przedstawiciele Związku Podhalan Oddział Orawski, dyr. Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej Dominika Wachałowicz-Kiersztyn, prezes Banku Spółdzielczego w Jabłonce Józef Szperlak z delegacją i wielu innych. Potem głos zabrał Laureat, dziękując za ciepłe słowa i życzenia, za medal i zorganizowanie tego benefisu. Nie zabrakło również anegdot w wykonaniu Jubilata. Ta część uroczystości zakończyła się wyemitowaniem filmu pt. „Andrzej Haniaczyk”, który nagrało OCK w Jabłonce w 2015 roku.
    
Dla Jubilata, Laureata Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” zagrali i zaśpiewali: zespół „Podhale” – grupa spiska z Jurgowa, „Wierchowiany” zespół regionalny z Bukowiny Tatrzańskiej, „Małe Podhale” z Jabłonki oraz muzyki orawskie.
    
Powołaniu do życia zespołu „Małe Podhale” w latach 50. XX wieku przyświecała idea wspólnego prezentowania kultury góralskiej: Skalnego Podhala, Spisza, Orawy.
    
Najpierw Jubilatowi zaprezentował się zespół z Jurgowa, który działa od 1953 roku. Jego założycielem i pierwszym kierownikiem był naczelnik jurgowskiej poczty – Walenty Pluciński. Obecnie grupę prowadzi Sylwia Plucińska. Szkolny zespół „Małe Podhale” – grupa spiska z Jurgowa powstał w 1955 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora Szkoły Podstawowej w Jurgowie – Adama Sawicza i wyżej wspomnianego Walentego Plucińskiego. W 1958 roku wszedł w skład Międzyszkolnego Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Podhale” (kier. Andrzej Haniaczyk), skupiającego grupy z Jurgowa, Jabłonki i Białego Dunajca. Obecnie grupę prowadzi Judyta Ptak.

Po zaprezentowaniu się zespołu „Wierchowiany” z Bukowiny Tatrzańskiej, którym kieruje Agnieszka Koszarek, wystąpił zespół „Małe Podhale”, istniejący przy Szkole Podstawowej nr 1 w Jabłonce od 1953 roku. Od początku prowadzi go wybitny twórca, pedagog i znawca kultury regionalnej Andrzej Haniaczyk, którego od lat wspierają instruktorzy: syn Janusz i córka Barbara.

Na zakończenie zagrały góralskie muzyki: Orawę, Nuty moje, Niek zyje nom, a wszyscy zgromadzeni na sali śpiewali razem z nimi. Owacje na stojąco, niekończący się śpiew Sto lat….
Na długo to spotkanie pozostanie w pamięci nie tylko Pana Andrzeja Haniaczyka, ale także tych wszystkich, którzy postanowili być z nim w ten lipcowy wieczór.
 
tekst: dr Barbara Zgama
fot. Łukasz Sowiński, Jan Ciepliński