sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Gmina Jabłonka i miasta partnerskie

Gmina Jabłonka i miasta partnerskie

O godzinie 18.40 przed Urzędem Gminy w Jabłonce burmistrz miasta Brebu Adrian Ungureanu w obecności władz gminy Jabłonka i wszystkich delegacji miast partnerskich odsłonił tabliczkę z napisem swojego miasta i liczbą kilometrów, którą trzeba pokonać z Orawy, by tam dotrzeć.

W Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce o godzinie 19.00 rozpoczęła się na uroczysta akademia z okazji podpisania przedłużenia umów partnerskich gminy Jabłonka z miastami: Trstená, Wolbórz, Reichelsheim, Hořice, Nagymániok oraz podpisania umowy partnerskiej z miastem Brebu w Rumunii. Na uroczystość przybył Konsul Republiki Słowackiej w Krakowie Adrián Kromka. Po powitaniu wszystkich gości przez Grażynę Karlak i Roberta Kowalczyka, na scenę zostali zaproszeni: wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak, primátor miasta Trstená Juraj Bernaťák, burmistrz Wolborza Andrzej Jaros, burmistrz Reichelsheim Stefan Lopinsky, místostarosta miasta Hořice Ivan Doležal, burmistrz miasta Nagymányok Karl Béla, burmistrz miasta Brebu Adrian Ungureanu. Każdy z Panów zajął miejsce obok swojej flagi narodowej, po czym nastąpiła bardzo uroczysta chwila. Wszyscy zebrani wysłuchali hymnów sześciu krajów, z których są miasta partnerskie gminy Jabłonka.
    
W krótkim wystąpieniu wójt Antoni Karlak przypomniał o roli małej ojczyzny, wspominał, jak wyglądały początki współpracy z niektórymi miastami. W jego wypowiedzi nie zabrakło osobistych wspomnień. Podziękował wszystkim burmistrzom za współpracę, obecność, życzliwość.
Następnie w porządku chronologicznym odbywało się podpisywanie umów partnerskich gminy Jabłonka z gminami: Trstená, Wolbórz, Reichelsheim, Hořice, Nagymányok. Ostatni akcent to podpisanie umowy partnerskiej z burmistrzem miasta Brebu w Rumunii.
    
Pomiędzy podpisywaniem umów głos zabierali burmistrzowie partnerskich miast. Wszyscy podkreślali otwartość wójta Antoniego Karlaka na współpracę, wskazywali korzyści płynące ze wspólnych spotkań i nie tylko te materialne: przyjaźń, poznawanie swoich krajów, wymiana młodzieży, dzielenie się doświadczeniem itp.

Później rozpoczął się koncert, w którym prezentowały się miasta partnerskie. Najpierw wystąpiła kapela z Suchej Góry na Słowacji z melodiami orawskimi. Jej kierownikiem jest Tomasz Chowanczak. Potem publiczność podziwiała zespół Cantare z Wolborza, z którym wystąpił solista Andrzej Wejman. Męski chór z Reichelsheim zaśpiewał trzy utwory, a po nim Trio z Nagymániok zagrało pięć utworów. Prezentację miast zakończył zespół folklorystyczny z Brebu w Rumunii, przybliżając nam swoje tańce i śpiew. To rodzaj dialogu międzykulturowego, podczas którego orawska społeczność miała możliwość poznać folklor lub zainteresowania muzyczne przedstawicieli miast partnerskich współpracujących od lat z gminą Jabłonka.

Sobotnie spotkanie zakończył koncert Kapeli Hanki Wójciak (wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka Redakcji Muzycznej Radia Kraków). Laureatka III nagrody Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej (2008); I nagrody 46. Studenckiego Festiwalu Piosenki (2010); II nagrody Festiwalu Twórczości Korowód (2011) - zdobywczyni Statuetki Srebrne Serce. Koncert był bardzo żywiołowy i podobał się publiczności.
 
tekst: dr Barbara Zgama
fot. Ewelina Rusnak, Jan Ciepliński