sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

XXIV Orawskie Lato dobiegło końca

XXIV Orawskie Lato dobiegło końca

Niedziela, 19 lipca 2015 roku przywitała mieszkańców Orawy, delegacje miast partnerskich oraz wypoczywających na tym terenie turystów słonecznie i wysoką temperaturą. Dwa dni obchodów XXIV Orawskiego Lata pełnych ważnych wydarzeń i miłych wrażeń odeszły do przeszłości. W niedzielne popołudnie na plenerowej scenie nadszedł czas podsumowań

Trzeciego dnia od godziny 14.30 na stadionie sportowym goście mogli słuchać koncertu Orkiestry Dętej OSP z Jabłonki lub odwiedzać stoiska IV Kiermaszu Orawskiej Sztuki w Jabłonce. O godzinie 15.00 na scenie pojawiły się orawskie muzyki i Trombity rodziny Haniaczyków, by tradycyjnie otworzyć Orawskie Lato.

Potem Jasiek Świdroń zaprosił na scenę gospodarza gminy Jabłonka Antoniego Karlaka i Gości, którzy przyjęli zaproszenie naszego Gazdy na tę uroczystość. Byli posłowie, samorządowcy i sympatycy Ziemi Orawskiej. Przemawiało wiele osób, dziękując za gościnę, współpracę i czas spędzony na Orawie. Padło wiele ciepłych słów pod adresem wójta Antoniego Karlaka i gościnności Orawian.

Część oficjalna zakończyła się wręczeniem Nagrody Wójta Gminy Jabłonka „Pasterski Róg”. Laureatem dziewiątej edycji został kolejny orawski muzykant, tym razem Kapituła nagrodziła Józefa Kulawiaka z Zubrzycy Górnej. Wójt pogratulował Laureatowi i wręczył mu nagrodę przechodnią, dyplom i statuetkę.

Po części oficjalnej na scenie zagościł nasz folklor – w śpiewie, tańcach i strojach regionalnych zespołów. Na XXIV Orawskim Lacie wystąpiły: „Małe Podhale” z Jabłonki, „Rombań”, z Chyżnego, „Skalniok” z Zubrzycy Górnej, „Koliba” z Orawki, „Małolipnicanie” z Lipnicy Małej. Nie zabrakło orawskich konkursów, które tradycyjnie przyciągają wielu sympatyków i kibiców. Młodzi mężczyźni startowali w popisach hajduków i wspinaniu na pal, a orawskie gaździny (niektóre z gazdami) udowodniły w konkursie „masło moje masło”, że orawskie wyroby są najlepsze. W tym roku dodatkowo walczyły z upałem.

Od godziny 18.00 rozpoczęła się część koncertowa XXIV Orawskiego Lata. Publiczność zgromadzona na stadionie w Jabłonce miała okazję zobaczyć występy zespołów, które przybyły na Orawę z miast partnerskich, a około godz. 21.00 wystąpiła gwiazda tegorocznej imprezy Kasia Kowalska.

Pogoda na plenerową imprezę była wymarzona (może trochę za gorąco!), wielu szukało cienia na trybunach. Ochłoda przyszła wraz z burzą i kroplami deszczu. W ten sposób dobiegł końca trzeci dzień XXIV Orawskiego Lata. Dziękujemy za Wasz udział.
 
tekst: dr Barbara Zgama
fot. Jan Ciepliński