sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Spotkanie ze sztuką i historią w czwartym dniu obchodów 450-lecia Jabłonki

Spotkanie ze sztuką i historią w czwartym dniu obchodów 450-lecia Jabłonki

  

fot. Łukasz Sowiński - galeria
 
fot. Jan Ciepliński - galeria
 

„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie się w przyszłość.” - Jan Paweł II

Orawskie posiady

Posiady rozpoczął wójt Antoni Karlak w holu Centrum Kultury Górnej Orawy w Jabłonce. Przywitał wszystkich, a następnie przywołał kilka faktów z historii Orawy. Przypomniał, że powinniśmy być dumni z naszych przodków, którzy osiedlili się na tych ziemiach. To im zawdzięczamy to, kim jesteśmy. Dziękował mieszkańcom Orawy za przyjęcie zaproszenia na tę piękną uroczystość.

Gdy wszyscy zajęli miejsca w sali widowiskowej, dyrektor OCK najpierw zaprosił wszystkich do obejrzenia najnowszego filmu o Jabłonce. Film zrealizowała Telewizja Kraków, scenariusz i realizacja Inka Bogucka. Najstarsi mieszkańcy Jabłonki opowiadali w nim o powojennych czasach, wskazywali na zmiany warunków i sposobu życia.

Posiady to rozmowy i dyskusje. Osoby, wypowiadające się o przeszłości Orawy, mówiły o tym, jak się żyło  w II połowie XX wieku i co z tamtych lat pozostało w ich pamięci do dziś. Było poważnie i humorystycznie. Głos  zabrali:  Andrzej Woszczek, Marta Krawczyk, Emil Holla, Irena Grobarczyk, Józef Szperlak, Aniela Stopka, Julian Stopka oraz dwóch panów, którzy nie mieszkają na Orawie, ale czują się z nią związani. Byli to Zygmunt Sadlik z Krakowa oraz Adam Sawina z Raby Wyżnej.

Posiady w siedzibie Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce były poświęcone najnowszym publikacjom o Jabłonce: cz. II monografii pt. „Jabłonka – stolica polskiej Orawy” oraz albumowi pt. „Jabłonka na starej fotografii”. Na spotkanie zostali zaproszeni najstarsi mieszkańcy Jabłonki.

Autorami drugiej części monografii pt. „Jabłonka – stolica polskiej Orawy” są: Robert Kowalczyk, Barbara Zgama, Anna Paś-Filipek, Krzysztof Miraj, Andrzej Madeja, Andrzej Woszczek. Książka dotyczy lat 1945-2014, a jej tematem są historia administracji i życie gospodarcze Jabłonki. Zawiera ona najnowszą historię, która wielu mieszkańcom Jabłonki jest bliska, i którą jeszcze dobrze pamiętają. Tekst został uzupełniony licznymi fotografiami.

W albumie pt. „Jabłonka na starej fotografii” autorki – Grażyna Karlak i Aneta Bylicka ułożyły zdjęcia tematycznie. Wędrówkę po Jabłonce zaczynają od spojrzenia na kościół parafialny z różnych stron, z bliska i daleka, dawniej i dziś. Fotografie przedstawiają m.in.: starą plebanię; budowę kościoła Św. Brata Alberta; uroczystości kościelne, a także: przydrożne kapliczki, figury i dzwonnice; jabłonczańskie rodziny, wesela; dawne stroje; prace polowe; szkoły, zespół Małe Podhale, amfiteatr w Parku Tysiąclecia, Ochotniczą Straż Pożarną, Centrum Jabłonki.

Wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak podziękował Autorom obu publikacji, wręczając każdemu czerwoną różę. Posiady zakończył występ zespołu z Ukrainy.

O godz. 17.00 w kościele pw. Św. Brata Alberta w Jabłonce-Borach odbyła się msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Jana Szkodonia.

tekst. Barbara Zgama

Spotkanie z twórczością ks. biskupa Jana Szkodonia

fot. Jan Ciepliński - galeria

fot. Łukasz Sowiński - galeria

Wystawa malarstwa ks. biskupa Jana Szkodonia została otwarta w Orawskiej Bibliotece Publicznej w Jabłonce o godz. 15.00. W czytelni zebrała się grupa Orawian, aby posłuchać o twórczości ks. Biskupa i zobaczyć Jego obrazy. Obok twórczości malarskiej na wystawie zaprezentowano także książki i ebooki Autora.

Gości powitała dyr. OBP w Jabłonce Maria Łaciak, spotkanie poprowadziła orawską gwarą Katarzyna Kowalczyk. Przytoczyła dwie anegdoty krążące wśród duchowieństwa na temat pasji malarskiej ks. bpa Jana Szkodonia. Zebrani wysłuchali dwóch wierszy ks. bpa Jana: „Dobrze, że przemija” w wykonaniu Joli Szczęśniak-Basisty oraz „Biała droga na Giewont” w wykonaniu Jana Świdronia. Dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie ks. dr Andrzej Nowobilski opowiedział o malarstwie Biskupa. Z kolei Autor obrazów mówił, kiedy znajduje czas na malowanie i jakie miejsce zajmuje ono w jego życiu.

Pan Wójt Antoni Karlak serdecznie podziękował ks. biskupowi Janowi za wystawę, za to, że jest obecny na obchodach 450-lecia lokacji Jabłonki. Przypomniał niedzielne spotkanie na Babiej Górze, świętej górze, jak mawiał o niej Emil Kowalczyk. Wszystkich zebranych zaprosił do uczestnictwa w spotkaniach, odbywających się w ramach naszego jubileuszu. Nawiązał do słów ks. bpa Jana, który podkreślił, że program obchodów jest bardzo różnorodny.

Ks. bp Jan Szkodoń szczególnie lubi malować pejzaże i martwą naturę. Krajobrazy przedstawione o różnych porach roku, porach dnia zawierają następujące elementy: lasy i pojedyncze drzewa, góry i wodę; pola i łąki; chaty z otaczającą je roślinnością; kapliczki przydrożne, a wśród nich jedną szczególną - kapliczkę z Chyżnego na tle Babiej Góry.

Biskup Jan maluje w konwencji realistycznej, na płótno przelewa to, co widzi oraz co czuje. Barwy i światło tworzą nastrój, który udziela się odbiorcy.

tekst. Barbara Zgama

 

 V Kiermasz Sztuki na Orawie otwarty

fot. Łukasz Sowiński - galeria

fot. Jan Ciepliński - galeria 

W miniparku przed Urzędem Gminy Jabłonka można oglądać i kupować prace naszych artystów, a także degustować i kupować wyroby pań (gaździn) spod Babiej Góry. Na kiermaszu można kupić wszystko: od rzeźby, trombity, obrazu i ceramiki, kończąc na różnego rodzaju biżuterii oraz smakołykach. 14 stoisk, na których każdy coś znajdzie dla siebie.

Kiermaszowi towarzyszy pokaz tworzenia rzeźby przez Marcina Lichosyta.

A na kiermaszu prezentują się następujący artyści, stowarzyszenia i koła:

Swoje malarstwo prezentują: Monika Tlałka, Piotr Biłak, Magdalena Medwecka i Małgorzata Malczewska-Medwecka, Karolina i Antoni Antolakowie.

Swoje rzeźby i płaskorzeźby prezentują: Andrzej Madeja, Bogdan Pieróg, Marcin Lichosyt.

Magdalena Kostrzewa-Smreczak i Marian Smreczak prezentują różnego rodzaju dzwoneczki oraz plansze z wykonanych prac w kościele w Lipnicy Małej.

Andrzej Haniaczyk prezentuje rogi i trombity.

W sprawie orawskiego stroju można się udać na stoisko Krzysztofa Pieronka z Podwilka lub Heleny Kowalczyk z Zubrzycy Górnej.

Elżbieta Kowalczyk – Pracownia artystyczna - rękodzieło "EWUCHA" zaprasza do oglądania i kupowania różnych ozdób i dodatków.

Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby i Czarnej Orawy prezentuje gadżety, książki, dostarcza informacji o funduszach unijnych. Wraz ze Stowarzyszeniem prezentuje się Koło Gospodyń Wiejskich Raba Wyżna. Panie zapraszają na: serki, ciasta, kiszkę, zasmażaną kapustę i żeberko. Mają też smalec i roladki.

Stowarzyszenie Gmin Babiogórskich prezentuje się na dwóch stoiskach.

Medowniky - można degustować i kupować u Zuzanny Kubekovej z Trsteny.

Koło Gospodyń Wiejskich Jabłonka-Bory zachęca do oglądania i kupowania ich rękodzieła.

Koło Gospodyń Wiejskich z Podwilka zaprasza na degustację orawskich przysmaków.