sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Orawskie spotkanie z Arturo Mari

Orawskie spotkanie z Arturo Mari

fot. Łukasz Sowiński - galeria

fot. Jan Ciepliński - galeria

Spotkanie rozpoczęła kapela OCK w Jabłonce. Sala widowiskowa była wypełniona po brzegi. Nim na scenie pojawił się Arturo Mari, Jadwiga Karlak serdecznie powitała publiczność i krótko przedstawiła gościa.

Powiedziała: wyjątkowe spotkanie, z wyjątkowym człowiekiem. Jabłonka ma zaszczyt gościć Arturo Mari. Człowiek ten nigdy nie wziął ani jednego dnia urlopu. Ostatnie zdjęcie  Janowi Pawłowi II zrobił w dniu pogrzebu. Ta praca była służbą i misją. Arturo to skromny i pokorny człowiek.

Podczas spotkania publiczność oglądała zdjęcia wykonane przez Bohatera wieczoru. Arturo wykonał 6 mln zdjęć Janowi Pawłowi II. Karola Wojtyłę poznał, gdy jeszcze nie był papieżem, poznał go przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Najpierw wymienił najważniejsze cechy Jana Pawła II: skromność, poświęcenie, dobroć, miłość.
Zaznaczył, że będzie opowiadał o sytuacjach, które nie były medialne.  Zaczął od pierwszej pielgrzymki do Polski, przypomniał gesty wykonane przez Ojca Świętego. Przywołał spotkanie z Michaiłem Gorbaczowem, który choć niewierzący mówił do papieża, Ojcze Święty. Miesiąc po tej rozmowie upadł mur berliński.

Opowiedział o wizycie w Kongo, w Korei Południowej (Seul), w Japonii (Nagasaki, Hiroszima), w Brazylii (Rio de Janeiro). Były to spotkania z chorymi, cierpiącymi ludźmi, żyjącymi często w skrajnych warunkach. Potem opowiedział dwie anegdoty: jedna z wizyty w Angoli, druga z wizytowania rzymskiej parafii w dniu urodzin Jana Pawła II.  
Z sali padło kilka pytań m.in.:

Czy te historie są udokumentowane, o których Pan opowiedział?
Czy czuliście się bezpiecznie w takich miejscach – mogliście się przecież zarazić?
Na pytanie, czy czuje obecność Papieża? Odpowiedział, że tak, czuje. Nie ma potrzeby iść na Jego grób, bo on jest z nim.

Jakie wydarzenia szczególnie zapadło Panu w pamięci? Arturo Mari stwierdził, że to było przepięknych 27 lat.  Pamięta, że papież trzy razy mówił na osobności z jego żoną, a on nigdy się nie dowiedział, o czym rozmawiali. Kolejne wydarzenie jest związane z jego synem,  gdy jedynak powiedział mu, że idzie do seminarium – Ojciec Święty wytłumaczył mu, jaki ma być ojciec księdza.

8 godzin przed śmiercią Jana Pawła II  bp Stanisław Dziwisz mnie wezwał. Wszedłem do apartamentów – zrozumiałem, dlaczego tutaj jestem. Korytarz prowadził do pokoju papieża. Łóżko skromne, klęcznik.  Ojciec Święty leżał na lewym boku. Nie miał maszyn, miał tylko do oddychania maskę, leżała z boku. Ojcze Święty, Arturo jest tutaj –  powiedział bp Stanisław. Szczególny moment – Jan Paweł II odwrócił się bardzo wolno, z otwartymi oczami, twarzą pogodną. Padłem na kolana, zaczął mnie głaskać. Arturo, grazie, grazie.  Wzruszył się Arturo, wspominając ten moment.

Wójt Antoni Karlak dziękując Arturo Mari, powiedział: „Jan Paweł II polecił Ci szczęśliwie dotrzeć na Orawę”. Wzruszony wójt dziękował, za to, co nam Arturo przekazał. Zastanawia się, czy idziemy drogą Jana Pawła II, drogą ewangelizacji. Drogę krzyżową Jana Pawła II.

Zakończył, „pozdrów od nas swego syna Kapłana, ucałuj od nas swoją małżonkę i podziękuj, że pozwoliła Ci przyjechać do Polski. Kwiaty od nas, zbyrcok weź do domu.
Zebrani podziękowali brawami i zaśpiewali Sto lat...

W koncercie pt. Pokłon Orawie, który rozpoczął się o godz. 20.00, najpierw zaprezentowali się uczniowie Orawskiej Samorządowej Szkoły Muzycznej I stopnia, potem zebrani wysłuchali koncertu fortepianowego Dominiki Grzybacz. Zakończyła go wspólnym występem z siostrą Gabrielą, która zaśpiewała piosenkę Anny German „Tańczące Eurydyki”. Następnie wystąpili: Szymon Grzybacz, Gabriela Grzybacz, Ania Dudek. Koncert zakończył się występem zespołu „Rudel”.

Teraźniejszość dla przyszłości

fot. Jan Ciepliński - galeria

fot. Łukasz Sowiński - galeria

W godzinach popołudniowych w parku przed Urzędem Gminy Jabłonka, burmistrz miasta partnerskiego Brebu wraz z delegacją posadził dąb jedności. O godzinie 17.00 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablic pamiątkowych, ufundowanych przez miasta partnerskie z okazji 450-lecia lokacji Jabłonki. Uroczystość zaszczyciła swą obecnością Konsul Generalny Republiki Węgierskiej w Polsce Adrienne Körmendy.

Wcześniej  w budynku Orawskiego Centrum Kultury odbyła się konferencja naukowa z okazji obchodów jubileuszowych. Wystąpienia wygłosiły następujące osoby:
- Wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak: Gmina Jabłonka: dziedzictwo - rozwój.
- Prof. dr hab. Tadeusz Trajdos „Początki wsi w świetle źródeł. Jabłonka w XVI w.”;
- Dr Karol Balazs: Jabłonka w monarchii dualistycznej;
- Dr Barbara Zgama: Współczesna literatura orawska;
 

Turniej Piłki Nożnej "Minimistrzostwa EURO 2016"

fot. Łukasz Sowiński - galeria

fot. Jan Ciepliński - galeria

Drużyny:
Reprezentacja Czech (uczniowie SP nr 1 w Podwilku)
Reprezentacja Słowacji (uczniowie ZS Podwilk)
Reprezentacja Niemiec (uczniowie ZS Lipnica Mała)
Reprezentacja Ukrainy (dzieci z Ukrainy na kolonii w Jabłonce)
Reprezentacja Polski (uczniowie ZS Jablonka)
Reprezentacja Węgier (Nagymaniok)
Reprezentacja Rumunii (Brebu)

W finale zagrały drużyny Polski i Ukrainy. W regulaminowym czasie padł wynik 2:2, a w rzutach karnych 2-0 dla Polski, która została zwycięzcą turnieju. Medale oraz puchary wręczyli Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak oraz przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Grażyna Karlak

O godzinie 13:00 w Orawskiej Bibliotece Publicznej w Jabłonce odbyło się Spotkanie Gmin i Miast Partnerskich nt. Wspólne doświadczenia nadzieją na przyszłość.

Gości podejmował wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak. Miasta reprezentowały delegacje na czele ze swoimi burmistrzami. Byli to:  primátor miasta Trstená Juraj Bernaťák, burmistrz Wolborza Andrzej Jaros, burmistrz Reichelsheim Stefan Lopinsky, starosta miasta Hořice Ivan Doležal, burmistrz miasta Nagymányok Karl Béla, burmistrz miasta Brebu Adrian Ungureanu.