sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Spotkanie różnych kultur na Orawie

Spotkanie różnych kultur na Orawie

 

fot. Jan Ciepliński - galeria

„Człowiek jest jednocześnie dzieckiem i ojcem kultury, w której żyje”. - Jan Paweł II

W sobotę niebo zasnuło się deszczowymi chmurami. Chłodny wiatr i niska temperatura nie zachęcały do opuszczania domu. W godzinach przedpołudniowych orawską ziemię opuścił Arturo Mari, który wczoraj swoją opowieścią o Janie Pawle II bardzo wszystkich wzruszył.
 
W sobotę obchody 450-lecia Jabłonki zostały przeniesione na stadion sportowy w Jabłonce. W południe Grupa Motocyklowa GM Orawa wyruszyła w trasę wokół Jeziora Orawskiego w ramach VII Orawskiego Rajdu Motocyklowego, a o godz. 15:00 uroczyście wjechała na stadion.

O koło godz. 16:00 rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal „Na pograniczu kultur w Jabłonce na Orawie”. Wystąpili w nim:
- Dziecięcy Zespół Regionalny z Tarnopola z Ukrainy,
- Zespół regionalny z Brebu w Rumunii,
- Węgierska Orkiestra Dęta z Nagymányok
- Orkiestra Dęta z Żarnowicy (Wolbórz)
- Zespół Pieśni i Tańca im. Józefa Szczotki „Wierchy” w Milówce,
- Zespół Oravan Senior z Niżnej na Słowacji.
    
Pogoda nieco odstraszyła publiczność, ale wśród oglądających występy były m.in. delegacje z miast: Brebu (Rumunia), Reicheilsheim (Niemcy), Nagymányok (Węgry), Trstená (Słowacja), a także niezawodni Orawianie.
    
Gdy zbliżała się godz. 20.00 publiczności przybywało. Nim Andrzej Dziubek z zespołem De Press rozpoczął koncert, na scenie pojawił się wójt Antoni Karlak i wręczył mu medal brązowy „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” został ustanowiony 17 czerwca 2005 roku. Jest nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się m.in. w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej. Posiada trzy stopnie (złoty, srebrny, brązowy).

Potem o początkach zespołu De Press, życiu Andrzeja Dziubka w Norwegii, jego płytach itp. opowiedział po norwesku i angielsku jego były menedżer i przyjaciel Po jego wystąpieniu 35 czerwonych róż z okazji jubileuszu 35-lecia istnienia zespołu De Press wręczyli liderowi zespołu kolega i koleżanki z ławy szkolnej: Julian Stopka, Aniela Stopka i Emilia Rutkowska.
    
W koncercie wystąpili gościnnie z Norwegii: Synnove Rognlien - wokal, Helg Synnove Rognlien; Synnove Rognlien zaśpiewała norweskie melodie ludowe. De Press w składzie: Andrzej Dziubek – wokal, Dariusz Budkiewicz – bas, Jacek Szczepaniak – gitara, Seweryn Piętka – perkusja.