sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Młodzież z Orawy na obozie w Reichelsheim

Młodzież z Orawy na obozie w Reichelsheim

W dniach od 1 do 9 sierpnia młodzież z Orawy uczestniczyła w międzynarodowym obozie młodzieżowym w gminie partnerskiej Reichelsheim w Niemczech. Organizatorem wyjazdu uczniów z orawskich szkół było Orawskie Stowarzyszenie Partnerstwa Miast i Gmin.

Tematem wiodącym spotkania było hasło: „Europa nie jest wyspą – tolerancja i zrozumienie wobec odmiennych kultur”. Program obozu był bardzo bogaty – uczniowie odwiedzili w ratuszu Pana Burmistrza Stefana Lopinsky i wzięli udział w rozmowie na temat swojej przyszłości we wspólnej Europie. Uczestniczyli także w ciekawych warsztatach, których celem było m.in. poznanie różnorodności Europy, zrozumienie powodów, dla których ludzie opuszczają swoją ojczyznę czy też stworzenie własnej flagi Europy. Aby lepiej zrozumieć to, co czuje się będąc samemu w obcym kraju, młodzież odwiedziła dom dla nieletnich uchodźców, gdzie przy wspólnej herbacie można było porozmawiać o ich przeżyciach i o tym, co podoba się im w nowym kraju.

Obóz był także okazją do zaprezentowania swojego kraju i poznania krajów swoich nowych kolegów. Uczestnicy w przygotowanej przez siebie prezentacji przedstawili swoje miejscowości

i regiony prezentując informacje o miejscach, z których pochodzą. Młodzież miała także szansę wcielić się w rolę nauczycieli i nauczyć nowych kolegów swojego własnego języka ojczystego.

W atmosferze zabawy szybko zniknęły wszelkie bariery, a uczestnicy sami mogli ocenić, który

z trzech języków okazał się być dla nich najtrudniejszym.

Ciekawym punktem programu było przygotowanie potraw typowych dla swoich krajów. Grupa z Orawy ugotowała bigos, młodzież z Węgier przygotowała gulasz, a Niemcy podali placki ziemniaczane z różnymi sosami.

Na koniec odbyły się Igrzyska Olimpijskie, w których wielonarodowe drużyny zmagały się

w takich konkurencjach jak slalom z jajkiem, rzut do celu balonem z wodą czy wyścigi koszy na śmieci.

Nie sposób opisać wszystkich atrakcji przygotowanych dla nas, wśród których były wycieczki, wspólne wieczory przy ognisku i śpiew przy akompaniamencie gitary, liczne gry, przy których język okazywał się nie być żadną przeszkodą w dobrej zabawie.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w organizację obozu. Czas spędzony w Reichelsheim dostarczył  wspaniałych wrażeń, a zawiązane tam przyjaźnie z pewnością zaowocują w przyszłości.

Unsere Freunde aus Reichelsheim!

Wir bedanken uns ganz herzlich, dass bei Eurer  Veranstaltung alles so reibungslos und einwanfrei geklappt hat.