sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Festiwal Piosenki Religijnej "Stabat Mater"

jan 6740th

XX Festiwal Piosenki Religijnej na Orawie „Stabat Mater” odbywał się od 28 do 30 października w Jabłonce w Orawskim Centrum Kultury. W ciągu dwóch pierwszych dni ponad 400 uczestników prezentowało pieśni o charakterze religijnym. Wykonawców oceniała komisja artystyczna w składzie: Marek Ciesielski – przewodniczący jury, Krzysztof Staszkiewicz, Konrad Sowiński, Mariola Chowaniec.

Festiwal jak co roku miał charakter otwarty dla wszystkich chętnych z całej Polski. Celem Festiwalu było: spotkanie młodzieży, dzieci i dorosłych, aby wspólnie wychwalać Boga poprzez wielki dar muzyki i śpiewu, pogłębianie wspólnego radosnego przeżywania takich wartości jak: wiara, kultura i dobre obyczaje, ukazanie pracy i wysiłku wielu wykonawców piosenki religijnej, którzy przez muzykę i śpiew krzewią wartości chrześcijańskie. Tegorocznemu XX festiwalowi patronował Święty Jan Paweł II Papież Pielgrzym. W Jabłonce z okazji 450-lecia miejscowości 14 lipca 2016 został uroczyście odsłonięty i poświęcony pomnik świętego Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma.

Ostatni dzień festiwalu, poświęcony był rozstrzygnięciu konkursu i uhonorowaniu laureatów. Na początku zagrały „Trombity Haniaczyków”, uroczyście otwierając koncert laureatów. Wspólną modlitwę poprowadził ks. Michał Królik, wikary parafii Przemienia Pańskiego w Jabłonce, przeczytał również list od Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jana Szkodonia. Protokół komisji artystycznej odczytał przewodniczący Marek Ciesielski. Nagrody i dyplomy wręczył Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak, ksiądz Michał Królik, dyrektor ZS im. Bohaterów Westerplatte Piotr Męderak, pani Aniela Stopka i członek zarządu powiatu nowotarskiego Franciszek Sojka.

Następnie orawskiej publiczności zaprezentowali się laureaci XX Festiwal Piosenki Religijnej na Orawie. Na scenie wystąpili również wykonawcy nagrodzeni Grand Prix na ubiegłorocznym festiwalu- Gabriela Grzybacz z Podwilka i chór „Spontan” z Liceum i Gimnazjum Sióstr Prezentek z Krakowa. Atrakcją wieczoru był koncert Marcina Stycznia „Pieśń o Bogu ukrytym”, muzyczne, utrzymane w poetyckiej stylizacji interpretacje wczesnych wierszy Karola Wojtyły.

Wyniki festiwalu:


Soliści, kategoria dziecięca:

1. Pierwszego miejsca nie przyznano
2. Amelia Łazarz z Zubrzycy Górnej.
3. Zuzanna Gałka z Kątów Wrocławskich i Julia Skupień ze Skomielnej Białej.
Wyróżnienia: Juliana Jarząbek z Nowego Targu, Paulina Bryniarska z Nowego Targu, Matylda Smoła z Tarnowa.

Soliści, Kategoria młodzieżowa:

1. Magdalena Moczkodan z Kątów Wrocławskich.
2. nie przyznano
3. Klaudia Gromczak z Bielanki.
Wyróżnienie: Magdalena Panek z Ludźmierza.

Zespoły, kategoria dziecięca:

1. Chochliki z Rabki.
2. Fani Boga z Lipna i Nic dodać nic ująć z Kątów Wrocławskich.
3. Mała Schola św.Marcina z Podwilka.

Zespoły, kategoria młodzieżowa:

1. Nie przyznano
2. Orawski Chór Uwielbienia z Jabłonki.
3. Druga Szansa z Krakowa.

Nagroda specjalna Miętusianie.

Wyróżnienie specjalne za pracę z zespołem dla Aleksandry Krzyżańskiej.


fot. Jan Ciepliński