sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

„Orawski Dzień Dziecka” i „Orawa Dzieciom Afryki” 2017

DSC 1961th

„Orawski Dzień Dziecka” połączony jest z akcją charytatywną „Orawa Dzieciom Afryki”. Współorganizatorami wydarzenia są Wójt Gminy Jabłonka,  Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”, Orawskie Centrum Kultury i Orawska Biblioteka Publiczna w Jabłonce oraz Wójt Gminy i Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Lipnicy Wielkiej. W tym roku po raz 16 serca Orawian otworzyły się na potrzeby drugiego człowieka. „Orawa Dzieciom Afryki” to właśnie wielki dar serca, miłości bliźniego, otwarcia na drugiego człowieka. Jak zawsze istotnym punktem programu były aukcje, na których zostało zlicytowanych wiele eksponatów pochodzących z Czarnego Lądu. Orawianie serca mieli otwarte i nie szczędzili grosza dla dzieci z Afryki.

Tegoroczny program był bogaty i bardzo atrakcyjny. Orawa Dzieciom Afryki rozpoczęła się  w sobotę 3 czerwca o godzinie 19:00. Wtedy to w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce  miał miejsce koncert Janusza Radka, który oficjalnie rozpoczął akcję charytatywną. Tradycyjnie już, po sobotnim koncercie odbyła się aukcja, która co roku dostarcza wielu wrażeń. Publiczność obejrzała film o dzieciach ulicy w Ugandzie.

Drugi dzień imprezy tradycyjnie już rozpoczęły trombity Haniaczyków, a oficjalnego otwarcia dokonał Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak wraz z Wójtem Gminy Lipnica Wielka Bogusławem Jazowskim i Prezesem Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” i inspektorem Salezjan  ks. Adamem Parszywką. Dzień dziecka stał się również okazją do nagradzania dzieci i młodzież za osiągnięcia zdobyte w trakcie roku szkolnego, zarówno w konkursach przedmiotowych, jak też w różnych konkurencjach sportowych. Nagrody wręczyli Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak i dyrektor Maria Staszkiewicz. Został również rozstrzygnięty konkurs „Gdy się puszcza latawce”, a do nieba poleciały baloniki symbolizujące łączność Orawy z Afryką. Tradycyjnie też wszystkie mamy zostały obdarowane różami. Na scenie przez całe niedzielne popołudnie odbywały się występy zespołów. Na scenie zaprezentowały się dzieci z „Małego Podhala”. Wystąpił o.Łukasz Buksa z zespołem. Dzieci obejrzały bajkę „ Zaczarowany młynek” w wykonaniu teatru Art-Re z Krakowa. Koncertem gwiazdy tegorocznej imprezy – „Hanki Wójciak” zakończyła się XVI edycja Orawa Dzieciom Afryki.

Orawianie aktywnie uczestniczyli w loteriach i kwestach. Jak zwykle dużym powodzeniem cieszyła się aukcja prowadzona księdza Jana Hajńderka i Franciszek Pindziak. Dla dzieci zostały przygotowane liczne konkursy, zabawy, stoiska malowania twarzy, zjeżdżalnie, loteria fantowa i inne imprezy towarzyszące. Imprezę poprowadzili Jadwiga Karlak i Jan Świdroń. W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom ulicy w Ugandzie.

fot. Jan Ciepliński