sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Świętojańskie Zwyki 2017

DSC9305 thW niedzielne popołudnie, 25 czerwca br. w Orawce  na boisku sportowym „Za Wodą” odbył się kolejny już festyn pn. „Świętojańskie Zwyki”. Impreza nawiązuje do tradycji „święta pasterskiego” na Orawie w dniu św. Jana. Tegoroczny festyn otworzył, w imieniu Wójta Gminy Jabłonka Antoniego Karlaka, Zastępca Wójta Bolesław Wójcik.

Stałym elementem imprezy są konkursy pasterskie, do których w tym roku przystąpiły trzy grupy: Zespół Koliba z Orawki, Zespół Skalniok z Zubrzycy Górnej i Zespół Rombań z Chyżnego. Rywalizowano w trzech konkurencjach: na najlepszy ser pasterki, w smażeniu jajecznicy i budowie kolib. Decyzją jury, najlepsze okazały się grupy z Orawki i Zubrzycy Górnej, drugie miejsce zajęła grupa z Chyżnego.

Sceniczne występy rozpoczął słowno-muzyczny spektakl „Mali Orawcanie” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Orawce. Następnie zagrała muzyka „Arwa” z Orawki oraz zaprezentowały się zespoły: Skalniok z Zubrzycy Górnej, Rombań z Chyżnego i Koliba z Orawki. Gościnnie wystąpił Zespół Regionalny Brzezowica ze Słowacji. W trakcie imprezy dodatkową atrakcję dla najmłodszych zapewniało edukacyjne stoisko Babiogórskiego Parku Narodowego.

fot. Jan Ciepliński