sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

„Zofia Rydet - Dziedzictwo kulturowe i eksperyment fotograficzny” – projekt badawczy

ul logoZespół projektu badawczego Uniwersytetu Łódzkiego zawiadamia, że na terenach gmin Jabłonka, Jordanów, Tokarnia prowadzi badania pod nazwą „Zofia Rydet - Dziedzictwo kulturowe i eksperyment fotograficzny”. Projekt finansowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki”.

Tematem prac jest twórczość znanej w Polsce i na świecie fotografki, Zofii Rydet. Celem badań jest próba zgromadzenia informacji o osobach, które stały się bohaterami zdjęć Zofii Rydet. Realizujemy tym samym artystyczny testament Autorki, której praca poświęcona różnym regionom Polski złożyła się na cykl znany dziś pod nazwą „Zapisu socjologicznego”. Pragnieniem Fotografki był kompletny opis wykonanych prac, które stanowiły dla Niej świadectwo spotkania z drugim Człowiekiem. O tym, jak wielkie było to pragnienie, świadczy kilkadziesiąt tysięcy (opublikowanych do tej pory ok. 15 tys.) zdjęć nad którymi Autorka pracowała nieprzerwanie do końca lat 80. XX wieku. Zakres materiału okazał się jednak tak duży, że znaczna jego część wciąż pozostaje w formie negatywów zgromadzonych przez Fundację imienia Autorki z siedzibą w Krakowie (fundacjarydet.pl; www.zofiarydet.com). Obowiązek fotograficznego świadectwa wymykał się coraz bardziej systematycznemu opisowi kolejnych spotkań i osób, pozostawiając kolejnym pokoleniom miejsce na kontynuację opowieści, z nadzieją, że przyjmą ze zrozumieniem to pragnienie spotkania i rozpoznając na zdjęciach swoich bliskich, dopiszą komentarz do tej rodzinnej historii Polaków.

Umieszczony poniżej adres internetowy prezentuje zdjęcia z Podwilka, jednej z miejscowości w Państwa okolicach, którą kilkadziesiąt lat temu odwiedziła Zofia Rydet:

http://zofiarydet.com/zapis/pl/search?places=Podwilk&page=1

Osoby, które rozpoznały siebie lub bliskich i zechciałyby podzielić się z nami własną opowieścią, prosimy o kontakt pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub pozostawienie wiadomości w Instytucji, która życzliwie udostępniła miejsce dla tej prezentacji.