sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Orawa Dzieciom Afryki i Orawski Dzień Dziecka

JAN 2558thXVIII akcja charytatywna „Orawa Dzieciom Afryki” odbyła się 2 czerwca. W tym roku podczas akcji wspieraliśmy dzieci z Syrii. Tego dnia orawskie parafie gościły wolontariuszy misyjnych, którzy na mszach św. dzielili się swoim świadectwem. Natomiast po południu na stadionie sportowym w Jabłonce odbył się festyn Orawa Dzieciom Afryki połączony ze świętowaniem Orawskiego Dnia Dziecka.

Tegoroczne wydarzenie rozpoczęliśmy minutą ciszy ku pamięci pana Andrzeja Haniaczyka, po czym tradycyjnie już rozbrzmiał dźwięk trombit Haniaczyków oraz wystąpiły dzieci z Małego Podhala. Oficjalnego otwarcia dokonali: Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak, Wójt Gminy Lipnica Wielka Mateusz Lichosyt oraz inspektor Salezjan ks. Adam Parszywka. Za modlitwę i piękny wyraz solidarności podziękował ks. Alejandro León Mendoza – przełożony inspektorii Bliskiego Wschodu, który na co dzień pracuje w Damaszku, gdzie toczy się wojna. To m.in. w Damaszku salezjanie prowadzą oratorium Księdza Bosko dla dzieci i młodzieży. Fundusze, które zostały zebrane podczas tegorocznej akcji zostaną przeznaczone na przeniesienie oratorium w bardziej bezpieczne miejsce.

Dzień Dziecka jest doskonałą okazją do wyróżnienia dzieci i młodzieży za zdobyte w trakcie roku szkolnego osiągniecia w nauce oraz sporcie. Nagrody uczniom wręczyli Wójt Antoni Karlak oraz Dyrektor Maria Staszkiewicz. W ten dzień pamiętamy również o Dniu Matki, a wyrazem naszej pamięci i wdzięczności jest obdarowanie różami wszystkich mam. Poznaliśmy również zwycięzców w konkursie na własnoręcznie wykonaną zabawkę, a niebo zapełniło się morzem baloników, które symbolizują łączność Orawy z Syrią.

Pogoda dopisała, tak jak i licznie przybyli całymi rodzinami mieszkańcy Orawy. Dla dzieci był to czas świetnej zabawy z mnóstwem atrakcji – konkursami, zjeżdżalniami, malowaniem twarzy. Zabawy w afrykańskich rytmach poprowadził Ricky Lion, a aktorzy z teatru ART-Re przedstawili „Przygody Pippi Skarpetki”. Dużo wrażeń dostarczyła aukcja prowadzona przez ks. Jana Jana Hańderka i Franciszka Pindziaka. Była również loteria fantowa, sklepik misyjny z bogactwem afrykańskiego rękodzieła oraz stoiska z orawskim i afrykańskim jedzeniem. Na koniec w podróż po etnicznych brzmieniach zaprosił publiczność zespół Dikanda.

Współorganizatorami wydarzenia są Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”, Wójt Gminy Jabłonka oraz Wójt Gminy Lipnica Wielka. Imprezę poprowadziła Jadwiga Karlak.

Fot. Jan Ciepliński