sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

„Ej, któ tyz to tańcuje…”

Orawskie Lato Sobota 2019W sobotę 13 lipca 2019 r. o godz. 17.00 na stadionie w Jabłonce rozpoczął się IV Międzynarodowy Festiwal Na Pograniczu Kultur w Jabłonce na Orawie.

Tradycyjnie imprezę zainaugurował wójt Antoni Karlak. Powitał gości, wyraził radość, że w Jabłonce po raz kolejny spotykają się polskie zespoły reprezentujące różne regiony i zespoły z krajów sąsiadujących z Polską. Po tym krótkim wystąpieniu naszego Wójta dowodzenie na scenie przejął niezawodny orawski konferansjer Jasiek Świdroń.

W tym roku na scenie wystąpiły następujące zespoły:  „Górole” z Czech, „Koliba” z Orawki, „Lokčan” ze Słowacji, „Cieślica” z Zawoi. Na zakończenie zebrani wysłuchali koncertu zespołu „Karpackie Zbóje” z Żywca – stolicy zbójnictwa karpackiego, jak można przeczytać na stronie zespołu. Zabawa taneczna z zespołem „Granit” rozpoczęła się o 21.00.

Pogoda widzów nie rozpieszczała. Po deszczu i burzy (gdzieś w oddali) zrobiło się pogodnie. Każdy bez parasola mógł słuchać, oglądać i podziwiać śpiew, taniec i zwyczaje, które dzięki zespołom regionalnym wciąż są żywe. Co odważniejszy brał udział w zabawach zaproponowanych przez zbójów karpackich. Plenerowa scena na stadionie mieniła się kolorami różnorodnych strojów, rozbrzmiewała dźwiękami wielu instrumentów, a śpiew niósł się ku Babiej Górze.