sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

DNI WOLBORZA Z ORAWSKĄ NUTĄ

Dni Wolborza z Orawską Nutą

Dwunaste już  Dni Wolborza odbyły się z mocnymi akcentami orawskimi. Zaproszony na uroczystości Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak przywiózł ze sobą zespoły, które są żywą wizytówką Orawy. W ramach partnerstwa pomiędzy gminami na wolborskiej scenie przy wielkim aplauzie publiczności zaprezentowany został orawski folklor w najlepszym wydaniu.

Zespół Małe Podhale pod kierunkiem Janusza Haniaczyka zachwycił kolorystyką, tańcem i śpiewem dzieci z Orawy i Spisza. Szczególny pokaz umiejętności dał Seweryn Zahora, którego występ zawsze wzbudza niekończące się oklaski. Kapela Ludwika Młynarczyka przedstawiła orawskie przyśpiewki przeplatane znakomitymi Ludwikowymi godkami i rewelacyjną grą na liściu.

Nieco inny repertuar w rockowym stylu ale również z orawskim akcentem  zaprezentował Andrzej Dziubek z zespołem De Press. Rozgrzana znakomitym występem zespołu młoda publiczność wielokrotnie domagała się bisowania. Wyciskaczem łez radości był również niedzielny udział Małego Podhala we mszy świętej. „Czarna Madonna”  Barka i trąbity przy podniesieniu pozostawiły w sercach Wolborzan wielką sympatię popartą długimi oklaskami. W zamian zespół  dał na placu przykościelnym  jeszcze  jeden koncert.

Delegacji z Jabłonki wszędzie towarzyszyła wielka serdeczność i zainteresowanie naszym regionem. 1000- letnie miasteczko Wolbórz z pięknym Pałacem Biskupów Kujawskich, otoczonym wspaniałym Parkiem leżącym tuż nad zalewem sulejowskim stanowi bardzo atrakcyjny punkt turystyczny. Przed 600 laty Wolbórz był miejscem zgrupowań wojsk polskich Władysława Jagiełły do walki z Krzyżakami. Oczywiście największe zgrupowanie miało miejsce w roku 1410 przed bitwą pod Grunwaldem. Wolbórz z Jabłonką wiąże szlak bursztynowy który przebiegał przez nasze ziemie. Wolborz słynny jest również jako miejsce urodzin Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Współczesna historia to głównie utworzenie Zespołu Szkół Rolniczych , utworzenie pięknego Muzeum Pożarnictwa, budowa ścieżek turystycznych ścieżek rowerowych wokół jeziora i organizacja znanych już w Polsce zawodów rowerowych na orientację „Bike Orient”. Ostatnim dużym wydarzeniem jest zakwalifikowanie do półfinału Miss Polonia  najpiękniejszej  Wolborzanki Pani Angielki Andrzejczak, która prowadziła konferansjerkę na scenie głównej Dni Wolborza.

W 2006 roku Gmina Wolborz została laureatem Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” w kategorii Najlepsza Gmina Wiejska a w rankingu gmin polskich za lata 2001- 2005 zajęła  19 miejsce w konkursie najlepiej zarządzanych gmin.