sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Nie spotkamy się u stóp pomnika Jana Pawła II Pielgrzyma 2 kwietnia 2020 roku

DSC 0460thZaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki. (J. 8,51)

Jan Paweł II jest jednym z patronów roku 2020. W Uchwale Sejmu RP czytamy m.in.: „Życiową misją papieża była walka o godność i szacunek dla każdej istoty ludzkiej, czemu wielokrotnie dawał wyraz w swoich encyklikach.

W tym roku obchodzimy uroczystość stulecia urodzin Karola Wojtyły, na którą wielu Polaków starannie się przygotowywało. Pierwszym akcentem orawskich obchodów miało być spotkanie pod pomnikiem Jana Pawła II Pielgrzyma na naszej „górze Tabor” w Jabłonce. W lipcu 2020 roku minie 4 rocznica poświęcenia i odsłonięcia tego symbolu pamięci Orawian o wielkim Polaku.

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 choroba COVID-19 zatrzymała dziś każdego Orawianina w domu, ale to nie oznacza, że o godzinie 21.37 zabraknie wspólnej modlitwy i na znak jedności zapalimy w swoich domach światełko łączności. Kiedy, jak nie teraz, jest czas na wiarę i ufność, że Jan Paweł II otacza nas swoją opieką. Na pewno w trudnym czasie spogląda nie tylko na orawską ziemię, ale i na inne zakątki świata. Na pewno modli się o ratunek dla świata. Dziś mija 15 lat od śmierci Jana Pawła II. Ksiądz kardynał Joseph Ratzinger w homilii na jego pogrzebie 8 kwietnia 2005 r. mówił: „Możemy być pewni, że nasz ukochany papież stoi teraz w oknie domu Ojca, widzi nas i nam błogosławi. Tak, pobłogosław nas, Ojcze Święty”.

tekst:bzg