XXVII Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę

XXVII Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę

 
Jak co roku w ostatnim tygodniu lipca (od 23.07 do 31.07) maszeruje Piesza Pielgrzymka Góralska na Jasną Górę. W tym roku była to już XXVII Pielgrzymka. Uczestniczyło w niej ok. 950 osób w czterech grupach: Bachledówka, Nowy Targ, Orawa i Rabka.
 
W grupie orawskiej wędrowało 260 pielgrzymów. Grupie przewodził ks. Mirosław Lenart, a w drodze pomagali mo klerycy.W kaplicy Św. Antoniego, w Zubrzycy Górnej – Zimnej Dziurze pielgrzymów błogosławił na drogę, a później witał na Jasnej Górze ks. bp Jan Szkodoń. Również wójt gminy Jabłonka, pan Antoni Karlak żegnał pielgrzymów w Zimnej Dziurze i witał na Jasnej Górze wraz z zespołem "Skalniok", radymi oraz rodzinami.
    
Osiem dni na piechotę może wydawać się zadaniem trudnym, a dla niektórych nawet niewykonalnym. Ale, z Bożą pomocą... wszystko jest możliwe. W czasie trwania pielgrzymki czuje się, jakby Maryja sama przyciągała nas do siebie.
    
Piesza pielgrzymka to przede wszystkim rekolekcje w drodze. Codziennie jest wspólna modlitwa i nabożeństwa, śpiew godzinek, różaniec, koronka do Miłosierdzia Bożego, Msza św. oraz konferencja – jak na rekolekcje przystało.  
    
Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało: „Bądźcie uczniami Chrystusa”. Oprócz modlitwy w intencjach Ojca św. oraz modlitwy o umocnienie wiary, pojawiały się też prośby osobiste, takie jak o zdrowie, czy o trzeźwość i zgodę w rodzinie. Młodzież modliła się o zdanie matury, o dostanie się na studia, o wybór właściwej drogi życiowej, o dobrego męża, o dobrą żonę, o pracę. To wspaniale, gdy cała grupa, która liczy blisko 260 osób modli się w mojej intencji.
    
Tym, którzy boją się nadmiaru modlitwy zdradzimy, że jest również czas na wytchnienie, na spokojną rozmowę, na poznanie nowych ludzi, a nawet na wspólną zabawę.
Uczestnicy pielgrzymki tworzą wspaniałą rodzinę. Rodzą się przyjaźnie, które trwają potem przez długie lata, a niektórzy na pielgrzymim szlaku odnajdują nawet swoją drugą połowę. Pielgrzymi spotykają się również w ciągu roku, na przykład na ognisku, czy w zimie na wspólnym opłatku. Jest więc okazja, aby powspominać i podnieść się wzajemnie na duchu.
    
Pielgrzymka daje możliwość przemyślenia tych spraw, na które nie ma czasu w ciągu całego roku. Jest to czas na wyciszenie i na prawdziwy odpoczynek. Stałym pielgrzymom przypominamy, a tych którzy jeszcze nie byli na pielgrzymce zachęcamy: Do zobaczenia za rok na naszym Pielgrzymkowym Szlaku.


Pielgrzym