XVI Gminne Dożynki 2008

XVI Gminne Dożynki 2008 w Jabłonce-Bory

Przy pięknej pogodzie przy wtórze Haniacykowych Rogów, Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak podzielił równo bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów.

Bardzo uroczyście było w kościele pod wezwaniem św. Alberta. Mszę św., w asyście księży wikariuszy,  koncelebrował ks. proboszcz Kazimierz Czepiel. Przepiękne wieńce uplecione przez poszczególne sołectwa stanowiły doskonałą dekorację. Trąbity wzmacniały nastrój mszy św. W tej podniosłej atmosferze również wzniośle brzmiały słowa Wójta i kazanie ks. proboszcza.

Na scenie prezentacje dożynkowych wieńców były tak piękne, że sprawiły wiele kłopotów jurorom, którzy nie chcąc skrzywdzić nikogo przyznali, aż pięć pierwszych miejsc: dla Chyżego, Jabłonki, Jabłonki - Bory, Zubrzycy Górnej i Zubrzycy Dolnej. Drugie miejsce przypadło Lipnicy Małej, Orawce i Podwilkowi.  Podobnie ocena zaprzęgów wywołała sporo dyskusji,  na temat szczegółów dotyczących wystroju wozów, jak również i koni.

Rozstrzygnięty został również konkurs na najlepszy obiekt turystyczny. W tym konkursie bardzo zróżnicowany charakter obiektów również wymusił na jurorach dwa pierwsze oraz dwa drugie miejsca. Pierwsze miejsca otrzymały gospodarstwa agroturystyczne „Na Łyngu”  z Zubrzycy Dolnej prowadzone przez Państwo Ewę i Stefana Kidoń oraz „Gościnna Zagroda  na Zakręcie” Pani Wojtusiakowej z Lipnicy Małej. Drugie miejsce uzyskały –obiekt „Zacisze” Gospodarstwo Pani Sowińskiej  w Zybrzycy Górnej i Pani Kardaś „ U Kardasia” również w Zubrzycy Górnej. W kategorii „Inne” obiekty była tylko jedna nagroda, która przypadła Zajazdowi w „ Chyżnem”  Państwa Łysiów.

Tłumy gości,  którzy uczestniczyli w tegorocznych dożynkach, na czele z senatorem Panem Tadeuszem Skorupą, posłem Panem Edwardem Siarką, primatorem miasta Trsteny Jozefem Dubjakiem z wielkim zainteresowaniem oglądały prezentacje wieńców dożynkowych, występy Małego Podhala, zespołów Rombań, Kumoratki, czy też Harlekin ze Słowacji. Swoisty humor kabaretu  „Trutnie” zaraził śmiechem całą publiczność. Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin wieczornych.