sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Relacja z pobytu w Niemczech

Relacja z pobytu w Niemczech

W dniach od  21 do 25 sierpnia  2008 r. reprezentacja Jabłonki  brała udział w uroczystościach Michelsmarkt, które miały miejsce w zaprzyjaźnionym  Reichelsheim w Niemczech.  Był to już 60 – ty jubileuszowy Michelsmarkt. Tegoroczne uroczystości  odbywały się pod  mottem  ,,Reichelsheim w przestrzeni czasów”, oraz ,,Partnerstwa Europejskie”.

Otwarcia  ,,Michelsmarkt 2008” dokonał Burmistrz  Gminy Reichelsheim Pan Gerd Lode, który przywitał wszystkich  obecnych , oraz życzył wszystkim dobrego świętowania.
 
W sobotę miało miejsce otwarcie wystawy branżowej i ,,Wioski Europejskiej”. W ,,Wiosce Europejskiej „ obok Węgrów z Nagymaniok i Francuzów z Pays De Bray, Gmina Jabłonka miała swoje stoisko, gdzie mieszkańcy  Reichelsheim, oraz Polacy pracujący w tamtych okolicach mogli zapoznać się z orawskim folklorem i regionalnymi wyrobami. Mogli  poznać smaki tradycyjnej kuchni regionalnej ( oscypki, korbacze, polska wędlina, kiszone ogórki, smalec domowy). Wszystkie te  smakowitości przygotowali i prezentowali pracownicy „Barki”- Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.
 
Dzięki folderom, które przywieźliśmy ze sobą, mieszkańcy  zaprzyjaźnionego Reichelsheim mogli lepiej poznać nasz region i jego kulturę. Wielu z nich którzy byli już na Orawie z sentymentem wspominało nasz region.
 
Kulminacyjnym punktem tegorocznego festynu był pochód ulicami miasta . W barwnym korowodzie szli ludzie z wszystkich branż regionu, oraz  z narodowości  zamieszkujących tamte tereny. Razem z ,, Kołem Reichelsheim -Jabłonka” szliśmy  w pochodzie w kolorach flagi polskiej i regionalnych  strojach. Obustronne spotkania, referaty i rozmowy bardzo zbliżyły obie strony do podpisania w niedalekiej przyszłości partnerstwa gmin.
 
Przez wszystkie te dni trwały występy zespołów regionalnych, orkiestr, był pokaz mody, i różne  wystawy , a wszystko po to by   pokazać bogactwo kultury , tradycji  oraz obecnej gospodarki tego malowniczego zakątka Niemiec. Świętowanie zakończyło się w poniedziałek wieczorem. Spotkaliśmy się tam z wielką serdecznością i życzliwością mieszkańców. W każdej chwili mogliśmy liczyć na ich pomoc. Mimo, że spędziliśmy ze sobą tylko 4 dni, to przy pożegnaniu każdemu łezka zakręciła się w oku.