Dni Pogranicza 2008

Dni Pogranicza 2008 ... Orawa na Rynku Głównym w Krakowie

W sobotę 30 – sierpnia,  po raz kolejny spotkały się na scenie Rynku Głównego przedstawiciele polskiej i słowackiej Orawy. Przez cały dzień krakowski rynek rozbrzmiewał muzyką, zachwycał tańcem i strojami orawskich zespołów z pogranicza.

Taki również tytuł nosił dzień,  który „Cepelia” przydzieliła Orawianom w Krakowie. „Pogranicze Kultur – Dni przyjaźni Polsko – Słowackiej”. Ważnym wydarzeniem tego dnia, było podpisanie umowy o realizacji wspólnych projektów dotyczących czystości wód po polskiej i słowackiej stronie. Temat jest o tyle ważny, że zlewisko polskich rzek, z jej główną rzeką Czarną Orawą,  wpływa do słowackiego jeziora, które obok korzyści energetycznych dla Słowacji stanowi największy ośrodek rekreacji utworzony wokół tego sztucznego jeziora. Wioski w dorzeczu Czarnej Orawy są aktualnie skanalizowane w ok. 40%. Pozyskiwanie środków na kanalizację jest w tym momencie sprawą priorytetową i międzynarodową.  Drugim punktem podpisanej Przez Wójta Gminy Jabłonka Antoniego Karlaka i Primatora Trsteny  Jozefa Dubjaka umowy są wspólne projekty w dziedzinie orawskiej kultury. Jak widać współpraca poprzez granicę bardzo się zaktywizowała, szczególnie jest to odczuwalne po otwarciu granic 21 grudnia 2007r.