sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

20-lecie Orawa Dzieciom Afryki

oda 2021Już w najbliższą niedzielę, tj. 30 maja w orawskich kościołach Słowo Boże głosić będą księża salezjanie. Świadectwem misyjnym podzielą się wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu, którzy po każdej mszy świętej będą również kwestować. W tegorocznej, już 20. akcji pomagamy dzieciom i młodzieży w Kazembe, w Zambii.

Drodzy Orawianie, przez te 20 lat wspólnej modlitwy, obecności i ofiary na rzecz misji, pokazaliśmy, jak wielkie mamy serca i jak bliscy są nam najmniejsi potrzebujący w odległej Afryce. Wdzięczni za to co mamy i chętni do dzielenia się, zebraliśmy łącznie ponad 900 000 zł. Pamiętajmy, dobro powraca. Okażmy wsparcie również w tegorocznej, jubileuszowej akcji Orawa Dzieciom Afryki.

To piękne dzieło łączące dwie kultury – orawską i afrykańską, rozpoczęła przed dwudziestoma laty Orawianka, Jadwiga Karlak, wówczas wolontariuszka SWM Młodzi Światu. To w jej głowie zrodziła się szlachetna idea budowy akcji Orawa Dzieciom Afryki. Jej entuzjazm i zapał do pracy sprawiły, że pomysł spotkał się z akceptacją ks. Andrzeja Polichta, ówczesnego prezesa Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Jadwiga swoją chęcią pomocy innym, rozpaliła serca wszystkich Orawian. Również kolejni prezesi SWM – ks. Adam Parszywka
i ks. Jan Hańderek z wielką otwartością i zaangażowaniem, wyrażając ogromną wdzięczność wszystkim mieszkańcom Orawy, pomagali i pomagają w organizacji dzieła misyjnego tu, na orawskiej ziemi.

W trudzie organizacji szczególnie pierwszych edycji Orawa Dzieciom Afryki inicjatorkę akcji mocno wspierali rodzice i przyjaciele. Dzięki ich ciężkiej pracy, marzenie przerodziło się
w rzeczywistość.  Pierwszy festyn odbył się w 2002 roku w Auli Zespołu Szkół w Jabłonce.
W 2006 roku Orawa Dzieciom Afryki została połączona z Orawskim Dniem Dziecka i jest organizowana we współpracy z Wójtem Gminy Jabłonka oraz Wójtem Gminy Lipnica Wielka. Z kameralnej imprezy, zrodził się wielki, coroczny festyn.

Dziś Orawa Dzieciom Afryki odbywa się na stadionie sportowym w Jabłonce. To wielkie święto całej Orawy. W tym dniu odbywają się występy zespołów, aukcje eksponatów afrykańskich oraz loterie i liczne atrakcje dla najmłodszych. Ale przede wszystkim jest to jeden dzień w roku, gdy w orawskich kościołach głoszą świadectwo misyjne i kwestują księża salezjanie i wolontariusze SWM.

Na rzecz tego niezwykłego przedsięwzięcia ciężko pracuje wiele osób, a wśród nich ogromna rzesza wolontariuszy, którzy niestrudzenie co roku przyjeżdżają pod Babią Górę realizować orawską akcję.

Bo Orawa Dzieciom Afryki to przede wszystkim ludzie dobrej woli, którzy oddają kawałek siebie, poświęcają swój czas, trud, modlitwę, pieniądze. A wszystko po to, by dzieciom
i młodzieży w odległej Afryce żyło się lepiej. Dziś, każdemu kto przyczynił się i przyczynia
do dzieła Orawa Dzieciom Afryki, składamy serdeczne Bóg zapłać!

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych