sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Festiwal Stabat Mater 2008

Festiwal Stabat Mater 2008

 
Znamy już rozstrzygnięcia dwunastego Festiwalu Piosenki Religijnej „Stabat Mater”. Wśród zespołów zdecydowanie najlepszy okazał się „Cantito” z Krakowa, który podbił serca Jury i publiczności wzruszającym wykonaniem utworu „Uciekali” z musicalu „Metro”.

W kategorii solistów młodzieżowych ex aequo pierwsze nagrody zdobyli Aleksandra Krzyżańska z Gniechowic (za wybitną interpretację utworu „Oczyszczenie” z własnym akompaniamentem) i Mateusz Gancarczyk z Kędzierzyna-Koźla (za wybitną interpretację utworu „W mroku jest tyle światła”). Wśród solistów dziecięcych bezkonkurencyjni okazali się Andrzej Lenart ze Spytkowic i 6-letnia Gabriela Grzybacz z Podwilka.

Pomimo iż po raz pierwszy nie przyznano nagrody Grand Prix (żaden tegoroczny zwycięzca nie wygrał poprzednich edycjach festiwalu), to, jak podkreślała przewodnicząca Jury Marta Kreft, „festiwal stał na wysokim poziomie, zwłaszcza w kategorii solistów, gdzie trudno było wyłonić zwycięzcę, a o kolejności przyznanych miejsc zadecydowały detale”. Zadania komisji artystycznej nie ułatwiała też duża liczba uczestników tegorocznej edycji festiwalu (43).

Podczas niedzielnego koncertu laureatów nagrodzone zespoły, soliści i solistki prezentowały się przed publicznością, która, jak co roku, szczelnie wypełniła Aulę im. Jana Pawła II w Jabłonce. Oprócz tegorocznych zwycięzców wystąpili zdobywcy nagrody Grand Prix z roku ubiegłego: Zespół „Iskierki” z Podsarnia, Anna Glonek z Nowego Targu i Zespół „Primo” z Sokolnik. W wypełnianiu hasła festiwalu („Radośnie śpiewajcie Bogu, naszej mocy /Ps 81,2/”) pomagał także zespół festiwalowy, który zachęcał do zabawy wszystkich, zarówno gości, jak i uczestników części konkursowej. W sobotę odbył się koncert Gwiazdy Festiwalu Violi Brzezińskiej, który przyciągnął znaczną ilość młodzieży. Rozbawiona publiczność długo nie pozwalała wokalistce zejść ze sceny.

Wszyscy uczestnicy podkreślali doskonałą organizację imprezy, co jest zasługą ogromnego zaangażowania młodzieży Zespołu Szkół im. Bohaterów Westerplatte w Jabłonce. „Do pomocy zgłosiło się aż 120 osób!” – cieszy się dyrektor festiwalu Piotr Męderak i dodaje: „Włączając się w organizację festiwalu młodzież uczy się przede wszystkim odpowiedzialności i pracy zespołowej, co z pewnością będzie procentować w ich przyszłym życiu”.

Wyniki XII Festiwalu Stabat Mater w Jabłonce:

Kat. I soliści

I miejsce: Gabriela Grzybacz – Podwilk, Andrzej Lenart – Spytkowice
II miejsce: Justyna Kuros – Nowy Targ, Martyna Łęcka – Nowy Targ
III miejsce: Claudia Kuczaj – Mszana Górna

Kat. I zespoły

I miejsce: nie przyznano
II miejsce: Boże Nutki – Witanowice, Kantata – Krempachy
III miejsce: Niebieskie Nutki – Niedzica
Wyróżnienie: Serduszka – Nowy Targ, Kolory Tęczy – Nowy Targ

Kat. II soliści

I miejsce: Aleksandra Krzyżańska – Gniechowice (za wybitną interpretację utworu „Oczyszczenie” z własnym akompaniamentem), Mateusz Gancarczyk – Kędzierzyn-Koźle (za wybitną interpretację utworu     „W mroku jest tyle światła”)
II miejsce: Ali Al Ani – Nowy Targ
III miejsce: Marta Pietrzak – Zduńska Wola, Magdalena Pietrzak – Zduńska Wola
Wyróżnienie specjalne: Iwona Zięba – Klimontów (za wykonanie piosenki „Hej Góry”)

Kat. II zespoły

I miejsce: Cantito – Kraków
II miejsce: nie przyznano
III miejsce: Schola z Kojszówki
Wyróżnienie: Pełni Nadziei – Odrowąż, Cantate Deo – Skawa, Strata Czasu – Jabłonka

Skład Jury:
Marta Kreft – wieloletnia dyrektor Zespołu Szkół Artystycznych w Zakopanem,
Ilona Nieciąg – koncertująca skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie i klasy mistrzowskiej w Würzburgu, nauczycielka skrzypiec w Orawskiej Szkole Muzycznej w Jabłonce i Państwowej Szkole Muzycznej w Nowym Targu,
ks. Krzysztof Tomczak – saletyn, duszpasterz powołaniowy z Zakopanego,
Mikołaj Garbień – Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, kierownik artystyczny scholi „Mater Dolorosa”, nauczyciel muzyki w SP nr 2 w Podwilku,
Rafał Żur – śpiewak, student VI roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, nauczyciel śpiewu w szkole muzycznej w Wadowicach.