sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Uroczyste obchody 90 tej rocznicy odzyskania niepodległości Polski

Uroczyste obchody 90-tej rocznicy Odzyskania Niepodległości Polski


W kościele, na cmentarzu i w gimnazjum obchody rocznicowe miały wyjątkowo podniosły charakter. Pierwszym niezwykle patriotycznym akcentem była homilia ks. proboszcza Kazimierza Czepiela podczas mszy św. niedzielnej i mszy św. związanej ściśle ze Świętem Niepodległości. Tą ostatnią koncelebrował ks. prałat Stanisław Krupa wraz z proboszczem Parafii Chyżniańskiej ojcem Zbigniewem Kutka.
 
Już po raz drugi na cmentarzu  przy udziale kompani honorowej wojska, policji i strażaków odczytany został Apel Pamięci za tych co tworzyli polskość na Orawie i umacniali ją po odzyskaniu wolności w  1918r. Wieniec w imieniu społeczności gminy złożył Wójt Antoni Karlak wraz z posłanką  na Sejm Anną Paluch  pod krzyżem jako symbolem chrześcijaństwa, męczeństwa i wolności.
 
W uroczystej  akademii na hali sportowej udział wzięło wiele zacnych osobistości z Gminy Jabłonka jak i spoza niej, a między innymi pani poseł Anna Paluch , poseł Edward Siarka, Starosta Nowotarski Pan Krzysztof Faber. Partnerską Trstenę reprezentowała  Erika Kristofciakova i Lubomir Fedorak. Po okolicznościowych przemówieniach  i koncercie orkiestry dętej z Lipnicy Małej znakomite przedstawienie zaprezentowali uczniowie Gimnazjum w Jabłonce. Równie wiele braw otrzymał zespół smyczkowy DE CAMERA pod kierunkiem pana Krzysztofa Leksyckiego.