sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Akcja profilaktyczna „No promil, no problem”

IMG 7092thZ inicjatywy Wójta Gminy Jabłonka Antoniego Karlaka  oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, 01.12.2016 roku, zorganizowano w Zespole Szkół w Jabłonce „Dzień Profilaktyki” w ramach udziału w Małopolskiej kampanii „No promil, no problem”. Celem kampanii jest promowanie trzeźwości wśród mieszkańców gminy a zwłaszcza kierowców. Akcja została skierowana do młodzieży oraz kierowców, którzy zostali obdarowani przez młodzież gimnazjalną słodkościami oraz ulotkami ostrzegającymi przed prowadzeniem samochodu pod wpływem alkoholu.

Koordynatorem akcji jest przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pan Artur Górka oraz pedagog Bernadeta Plaszczak, psycholog Aneta Lenart oraz nauczyciel Joanna Pakos. W przygotowaniach aktywnie brała udział młodzież gimnazjum a zwłaszcza uczniowie klasy II A. Młodzież miała okazję w tym dniu spotkać się z terapeutą uzależnień, panem Markiem Hanuszem, który wyjaśnił im mechanizm uzależnienia oraz jego  skutki. Uczniowie mieli również możliwość „na własne oczy” zobaczyć jak ograniczona jest zdolność widzenia oraz koncentracja uwagi osoby będącej pod wpływem alkoholu i narkotyków, biorąc udział  w spotkaniu z policją. Spotkanie to poprowadził aspirant sztabowy pan Dariusz Krzystyniak z Komisariatu Policji w Jabłonce, który przedstawił również statystyki i skutki wypadków samochodowych, które spowodowali nietrzeźwi kierowcy. Ważną wiedzę młodzież mogła zdobyć na spotkaniu z ratownikiem medycznym. Uczniowie dowiedzieli się negatywne skutki niesie ze sobą spożywanie alkoholu, narkotyków oraz dopalaczy. Zostali również wyposażeni w wiedzę jak reagować w sytuacjach przedawkowania tych substancji, jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej oraz jak wezwać pogotowie. Ostatnim elementem „Dnia profilaktyki” było wyjście młodzieży z policją i opiekunami na drogi Jabłonki by częstować kierowców ciastkami będącymi symbolem kampanii „No promil, no problem” oraz rozdawanie ulotek informacyjno – profilaktycznych.

Mamy nadzieję, że w sposób atrakcyjny dla młodzieży udało nam się wpłynąć na ich postawę wobec środków psychoaktywnych oraz uświadomiliśmy ich co do niebezpieczeństw jakie niesie pijany kierowca. Ufamy, że jako obecnie pasażerowie a w przyszłości kierowcy, będą umieli podjąć włąściwe decyzje i przyczynią się do zmniejszenia tragicznych statystyk kierowców będących pod wpływem alkoholu lub narkotyków.