sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Wyniki konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych, klas gimnazjalnych pt. „Wygraj życie” w ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł - Na Skrzydłach Przyjaźni”

IMG 3591thW dniu 06 kwietnia 2017 o godzinie 10.00 w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbyło się drugie spotkanie z okazji przedstawienia wyników gminnego konkursu profilaktycznego. Swoją obecnością zaszczycili: Wójt Gminy Antoni Karlak, Dyrektor Maria Staszkiewicz oraz Sekretarz Gminy Artur Górka.

Konkurs przygotowany i zorganizowany został przez Zespół Pedagogów w składzie: Monika Madziar, Edyta Śmiech i Maria Kulawiak wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pod przewodnictwem pana Artura Górki i pani Maryli Grzebieniak.

Dzisiejszy świat oferuje młodym ludziom wiele. Stwarza różne możliwości do rozwoju. Ciągły postęp techniczny, cywilizacyjny wymaga od ludzi przystosowania i radzenia sobie z tym, co nowe. Świat pędzi do przodu i młodzi ludzie sami muszą się nauczyć się radzić sobie w życiowych sytuacjach. Niestety często mają trudności w odnalezieniu się wśród tych wszystkich wartości, sytuacji, wymagań stawianych przed nimi zarówno przez świat techniczny, materialny jak i społeczeństwo, w jakim żyją. Współczesne czasy charakteryzują się szybkim i dynamicznym rozwojem technicznym, młodzież żyje otoczona techniką, nowinkami, które ułatwiają życie codzienne, ale też potrafią być przyczyną kłopotów. Współczesne pokolenie musi być czujne i wrażliwe, gdyż w dzisiejszych czasach oprócz tego co dobre bardzo łatwo można być świadkiem lub samemu doświadczyć tego co złe. Wiemy, że w obecnych czasach dużym niebezpieczeństwem dla dzieci i młodzieży jest sięganie po różnego rodzaju używki jak papierosy, alkohol, narkotyki i dopalacze. Ale nie tylko. Niebezpieczeństwo stanowią również: Internet, telewizja, gry hazardowe i komputerowe, zakupoholizm.

Dużą rolę odgrywa rozmowa i działania profilaktyczne. Najlepiej sprawdza się zasada „nigdy nie jest za wcześnie” na rozmowy i przeciwdziałanie. Równie ważną zasadą jest traktowanie profilaktyki jako części wychowania - a więc uczenia młodego człowieka uczciwości, mówienia prawdy, dbania o siebie i innych, odpowiedzialności za swoje działanie.

Konkurs plastyczny pt. „Wygraj życie” promuje profilaktykę, która ma na celu uchronienie młodego człowieka przed różnego rodzaju uzależnieniami, wyrażanie postawy sprzeciwu na zaśmiecanie swojego życia nałogami oraz zobrazowanie jak niebezpiecznym wpływom zapobiegać. Odzew ze strony uczniów był bardzo liczny. Do konkursu zakwalifikowano 130 prac ze szkół w Gminie Jabłonka.

Przyznano: 1,2,3 miejsce i 2 wyróżnienia w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowe oraz 1,2,3 miejsce i 3 wyróżnienia w kategorii klas I-III gimnazjum. Dodatkowo prace laureatów zostaną wysłane do Warszawy na konkurs z programu profilaktycznego „Na Skrzydłach Przyjaźni” ramach kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Prace uczniów są do obejrzenia na wystawie w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce. W czasie tegoż spotkania zostały złożone podziękowania dla Wójta Gminy za wsparcie szkół i uczniów zakupem materiałów dydaktycznych plastycznych, które pozwolą wspomóc realizację programu „Na Skrzydłach Przyjaźni” w kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

fot. Łukasz Sowiński