sekretariat@jablonka.pl

+48 18 26 111 00

+48 18 26 524 68

Nasze Partnerskie Samorządy

Nasze Miejscowości

Stawiamy na bezpieczeństwo w sieci!

DSC 0269thPedagodzy szkolni wraz z przedstawicielem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych spotkali się 5 marca by wspólnie opracować działania mające na celu wyposażenie naszej gminnej społeczności w wiedzę pozwalająca na bezpieczne korzystanie z internetu oraz multimediów. Sytuacja epidemiologiczna postawiła nas w sytuacji wielogodzinnego spędzania czasu przed komputerem dzieci i młodzieży. Musimy zatem zadbać, aby nie doprowadziło to do uzależnień, przemocy w sieci oraz „cyberalienacji”.

Pedagodzy podjęli szereg działań związanych z obchodami Światowego Dnia Bezpiecznego Internetu- w szkołach pojawiły się pogadanki na temat hejtu, cyberprzemocy, netykiety, godziny wychowawcze kształtujące właściwe wzorce zachowań, higienę pracy przed komputerem oraz zachęcające do aktywności fizycznej i oderwania się od wirtualnej rzeczywistości. Na szkolnych korytarzach pojawiły się gazetki profilaktyczne, a za pośrednictwem strony Urzędu Gminy w Jabłonce oraz dzienników elektronicznych udostępniono quiz dla uczniów i rodziców dotyczący bezpieczeństwa w sieci, grę tę skonstruowała Pani Anna Kowalczyk- nauczycielka Szkoły Podstawowej w Zubrzycy Dolnej, gdzie wraz z pedagogiem szkolnym i wychowawcami przeprowadzono akcję plakatową dla klas młodszych, konkurs „Słowem w sedno” - podczas którego uczniowie klas starszych tworzyli hasła z elementami netykiety, „ Mural bezpiecznego internetu” na którym znajdują się najważniejsze slogany i postawy zapewniające bezpieczne korzystanie z multimediów, wykorzystujący hasła konkursowe nadesłane przez uczniów. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć filmiki profilaktyczne „ Owce w sieci” oraz za pomocą zabawy uczyć się właściwych postaw społeczeństwa informatycznego.

Dzięki uprzejmości Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na czele z Panem Wójtem Gminy Jabłonka pozyskano środki finansowe na szkolenia i zajęcia dla uczniów klas siódmych i ósmych oraz wszystkich nauczycieli i rodziców z naszej gminy. Szkolenia te odbędą się w dniach od 22.03 do 25.03, a poświęcone będą pułapkom czyhającym w internecie oraz uświadomieniu bezpieczeństwa swojego i innych w sieci. Mamy nadzieję, że nasze działania uchronią młodzież i dzieci przed wieloma niebezpieczeństwami, zaś my- rodzice i nauczyciele, zdobędziemy wiedzę teoretyczną i praktyczną z tego zakresu, by szybko reagować i chronić najmłodszych przed przestępczością wirtualną i uzależnieniami.

Najbardziej zaangażowanym uczniom w działania profilaktyczne przekazano materiały promocyjne otrzymane z Biura Programu „Niepodległa” za co serdecznie dziękujemy w imieniu organizatorów akcji gminnej.